Kremacja a koszty pogrzebu

Niewiele jest trudniejszych momentów w życiu niż ten, kiedy odchodzi bliska nam osoba. Każdy inaczej przeżywa żałobę, ale wszystkich łączy dojmujące poczucie straty, które potrafi nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Niestety właśnie wtedy trzeba zmierzyć się z licznymi związanymi z pochówkiem obowiązkami i formalnościami.

Zdarza się również, że pochówek stanowi wyzwanie finansowe – zasiłek od państwa nie zawsze potrafi pokryć koszty pomnika, przygotowania ciała, trumny i stypy. Można jednak obniżyć te koszty, a tani pogrzeb nie oznacza rezygnacji z oficjalnej i oddającej należytej czci zmarłej osobie ceremonii.

Kremacje zwłok są alternatywą dla balsamowania, która w niektórych zachodnich krajach, na przykład Stanach Zjednoczonych, zaczyna dominować w branży pogrzebowej. W dużym stopniu wiąże się to właśnie ze względami finansowymi – dla rodzin o niezbyt wysokim przychodzie jest to często jedyne rozwiązanie. Jednak kremacji nie są poddawane jedynie osoby ubogie – wielu ludzi twierdzi, że to rozwiązanie wydaje im się „bardziej czyste” i nie martwią się już, między innymi, o bycie zjedzonym przez insekty. Kremacja ma również mniejszy negatywny wpływ na środowisko niż coraz częściej występujące w Polsce balsamowanie ciała.

Reklama: kremacja zwłok Kraków – EPITAFIUM

Często padają pytania, czy kremacja nie jest niezgodna z wiarą Kościoła Katolickiego. Prawo kanoniczne dopuszcza jednak taką formę pochówku. Dlatego można być pewnym, że kremacja nie wpłynie więc na ceremonię pogrzebową, niezależnie od tego, czy planuje się pogrzeb świecki czy ceremonię prowadzoną przez księdza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>