Pasja ułatwiająca życie

Każdy majsterkowicz ma taki okres w swojej twórczości, gdy porzuca gwoździe i młotek i chce przejść dziedzinę wyżej – do elektroniki. Tworzenie zwykłego zegara w oparciu o bramki logiczne i diody ledowe cieszy niczym odkrycie na miarę nagrody Nobla. Internet nie szczędzi poradników na temat stworzenia własnych domowych urządzeń.

Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania i nie straszna nam chociażby lutownica, możemy ułatwić sobie wiele codziennych czynności nie wydając fortuny na profesjonalny sprzęt. Zegar czy licznik to dopiero początek. Gdy już zaopatrzymy się w zapas kondensatorów, oporników i bramek logicznych możemy przystąpić do działania. Pomysłów jest wiele – własny system otwierania drzwi garażowych, sterowania światłem w całym domu czy automatycznego podlewania roślin w ogrodzie. Jeśli do tego dochodzą podstawowe umiejętności w zakresie programowania oprócz dobrej zabawy przy majsterkowaniu zyskujemy przydatny gadżet.

Możemy także pokusić się o to, by nasza pasja ozdobiła mieszkanie. Odpowiednio zgrane profile LED zamontowane przy szafie z ubraniami czy przy półce z książkami reagujące na otwarcie drzwi – ciekawy efekt wizualny gwarantowany. Do tego praktyczny – nie musimy szukać włącznika światła, gdy przyjdzie nam wstać wcześnie rano i ubrać się do pracy.

I najważniejsze – jeśli twój gadżet świetnie się sprawdza, pochwal się nim w internecie na forach dla majsterkowiczów. Może akurat ten pomysł przypadnie innym użytkownikom do gustu i w podobny sposób zastosują go u siebie.