Strategia kluczem do sukcesu

Na pierwszy rzut oka zasady pokera mogą wydawać się nieco skomplikowane. Jednak po poznaniu podstawowych układów figur pozostaje już tylko kilka szczegółów potrzebnych do rozpoczęcia rozgrywki. Dopuszczalnych jest pięć różnych zagrań, które mają swoje polskie odpowiedniki, pomimo tego, że często stosowane są ich angielskie nazwy. Jakie to zagrania? Tego właśnie dowiesz się w tym artykule.

Pierwsze z nich jest tzw. postawienie (ang. bet), które jak sama nazwa wskazuje jest postawieniem pewnej kwoty po raz pierwszy w danej rundzie. Odpowiedzią kolejnego gracza na postawienie może być sprawdzenie (ang. call) czyli wyrównanie postawionej przez poprzednika stawki. Inną reakcją może być pas (ang. fold), czyli rzucenie kart, które oznacza rezygnację z dalszej części rundy.

Trzecim zagraniem na tzw. bet może być podbicie (ang. raise) polegające na wyrównaniu postawionej przez poprzednika kwocie i zwiększenie dodatkowo stawki. Jeżeli w kolejnej rundzie żaden z graczy nie postawi więcej to dla kolejnego gracza istnieje możliwość czekania (ang. check) czyli pasywność w grze – gracz ani nie pasuje, ani nie podbija.

Jest jeszcze możliwość gry tzw. all in czyli postawienie całej swojej puli, co gwarantuje graczowi grę na każdym etapie danej rundy. Gracz taki nie może zostać przebity. W przypadku wygranej gracz otrzymuje wygraną dzieloną proporcjonalnie do włożonego wkładu, natomiast w przypadku porażki nie ma możliwości kontynuowania gry.

Pomimo, że tych możliwych zagrań nie ma wcale tak dużo, to doświadczeni gracze pokera potrafią w oparciu o te zagrania stosować różnorodne strategie pokerowe. Oczywiście każda z nich może przynieść wygraną lub porażkę, to już zależy od doświadczenia gracza, jego przeciwników i może również trochę od szczęścia.