Tynki maszynowe to sprawdzona jakość

Jedną z metod wykańczania ścian wewnętrznych, nadal chętnie wybieraną ze względu na swoje zalety, są tynki cementowo wapienne. Mogą one być końcowym podłożem pod np. malowanie lub też stanowić bazę pod innego rodzaju wykończenie. W skład tynku wchodzi cement, wapno, piasek i woda. W dostępnych, gotowych suchych mieszankach znajdują się również uszlachetniające dodatki, które zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża.


Tynki te wykonuje się na miejscu. Można je nakładać ręcznie, choć ze względu na to, iż jest to bardzo pracochłonne i długo trwa, raczej stosowane przy małych lub trudno dostępnych powierzchniach. Tynkowanie maszynowe jest szybsze i łatwiejsze, wymaga też mniejszej ilości materiału. Zaprawa nakładana jest na ściany i sufity wężem, a następnie wyrównuje się ją i gładzi.Tynki cementowo wapienne zazwyczaj nakłada się w trzech warstwach, choć jeśli mają być podłożem np. pod płytki ceramiczne, wystarczające są dwie, z pominięciem ostatecznego wygładzania. Nałożenie gładzi jest natomiast konieczne, gdy oczekujemy powierzchni całkowicie gładkiej.
Dobrym podłożem pod tynk jest każdy materiał mineralny, np. cegła, cement, beton. Zapewniają one dobrą przyczepność. Aby takie wykończenie zastosować na drewnie czy metalu, wymagane jest podłożenie pod tynk specjalnych siatek lub mat, aby nałożony materiał nie odpadał.Tynki cementowo wapienne sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z nierówno wykonaną ścianą. Nakładając kolejne warstwy jesteśmy w stanie ukryć krzywiznę, przy czym należy pamiętać, iż różnica nierówności nie może przekraczać 2 cm (warstwa tynku to maksymalnie 3 cm). Tynki te cenione są za swoją odporność na zawilgocenia i uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu szczególnie polecane są np. do kuchni czy łazienki oraz do pomieszczeń takich jak korytarze lub warsztaty.Tynki cementowo wapienne są sprawdzoną przez długie lata technologią, wybieraną chętnie ze względu na swoją wysoką funkcjonalność.

Zobacz: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside-system.pl