Wilgoć w domu?

Przyczyną powstawania wilgoci kapilarnej jest woda, która zostaje podciągana z gleby w górę ścian budynku. Mikrokanaliki, czyli tzw. kapilary, które zawarte są w materiale budowlanym są “rurociągami”, które pozwalają na transportowanie wody murami. Woda przemieszcza się w górę ścian dzięki wszelkim siłom przyciągania wody a ścianki kanalików. Czas więc na docieplanie ścian.

Aby zapobiec takiemu podciąganiu kapilarnemu i pozbyć się w przyszłości wilgoć w naszej piwnicy fundamenty nowo-stawianych budynków są już zawsze zabezpieczane izolacją pionową i poziomą, która ma zapobiec transportowi wilgoci z gleby do ścian. Jeżeli Twój dom nie posiada izolacji poziomej, lub jest ona w jednym lub kilku miejscach uszkodzona, pojawienie się wilgoci kapilarnej jest bardzo prawdopodobne. Średnia wysokość na jaką podciągana jest wilgoć kapilarna z fundamentów wynosi do półtorej metra.

Najlepszymi sposobami na pozbywanie się wilgoci kapilarnej są iniekcje oraz podcinanie murów lokalu.

Iniekcje to wstrzykiwanie środka chemicznego, który wnika w ścianę i tworzy warstwę izolującą. Bardzo dużym problemem, który jest związany z tym rozwiązaniem jest trudność otrzymana dokładnej i bardzo szczelnej izolacji. Jeżeli w ścianie jest bardzo duża ilość wilgoci, kłopotem jest wypełnienie kapilar wstrzykniętym płynem, ponieważ są one już zapełnione wodą. Dodatkową, ogromną niewiadomą jest trwałość takiej izolacji, ponieważ częściej bada się sposób wykonania, a nie efekt jakim jest uzyskanie osuszonego budynku. Okres gwarancji przy iniekcjach sięga zwykle kilku lat. A przy tym właściwie osuszanie budynków to niełatwa sprawa.